DZIEŃ CZOSNKU

Dziś obchodzimy niezwykły dzień, DZIEŃ CZOSNKU! Musimy uczcić to warzywo w szczególny sposób. Przygotowałam dla Was wyjątkowe zadania, mam nadzieję, że CZOSNEK  poczuje się usatysfakcjonowany i doceniony!


Przed sobą macie tekst o czosnku i jego zdrowotnych właściwościach, pomoże Wam w wykonaniu zadań, (wiersz życzenia). Warto więc go najpierw przeczytać.


Zadanie 1

Napiszcie wiersz pochwalny na cześć CZOSNKU! Może pomyślcie nad oryginalną formą zapisu swojego utworu. Słowami też można coś narysować! Wybierzcie również osobę, która wygłosi napisany przez Was wiersz pochwalny.

Zobaczcie świetne wiersze Ludwika Jerzego Kerna "Schody" oraz "Gitara" . Może one Was zainspirują

Podobny obraz

 

Znalezione obrazy dla zapytania ludwik jerzy kern choinka

Zadanie 2

Teraz czas na życzenia. Z okazji tego wyjątkowego dnia napiszcie życzenia dla CZOSNKU.  Przyjemnie jest otrzymywać życzenia, jeśli są one pięknie ozdobione!

Zadanie 3

Czosnek już od dawna marzy, aby stać się bohaterem powiastki ortograficznej. Napiszcie krótki tekst, w którym uwzględnicie wyrazy z ó, u, rz, ż, ch, h, pisownia wyrazów z NIE, pisownia wielką i małą literą. Warto przypomnieć sobie zasady!

Zadanie 4

Przypomnijcie sobie wypowiedzenia współrzędnie złożone. Ułóżcie zdanie łączne, wynikowe, przeciwstawne, rozłączne, wykonajcie wykres zdań. WARUNEK!  W każdym zdaniu musi być słowo "czosnek".

Zadanie 5

Napiszcie ogłoszenie o Dniu Czosnku w naszej szkole!

A oto efekty Waszej pracy

Egipcjanie podawali go budowniczym piramid dla wzmocnienia sił i ochrony przed czerwonką. Europejczycy spożywali go, aby ustrzec się przed zarazą. Lekarze polowi podczas obu wojen światowych stosowali czosnek do odkażania ran. Do dzisiaj używany jest on w leczeniu grzybicy stóp, gruźlicy i nadciśnienia krwi, nie wspominając o przeziębieniach i kaszlu o rozmaitym podłożu.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat poddano wnikliwej analizie medycynę ludową i czosnek jest obecnie bohaterem ponad 1000 badań farmakologicznych. Większość z nich koncentruje się na roli czosnku w chorobach układu krążenia i nowotworowych, a także na jego przeciwbakteryjnych i przeciwutleniających właściwościach. Wydaje się jasne, że czosnek jest leczniczym ziołem godnym uwagi – a nawet w pewnych przypadkach, pod względem działania, może dorównać lekom na receptę.