"Dziewczynka z Szóstego Księżyca"

Zapraszam Was do przygody z tą ciekawą lekturą. Wspólnie odkryjemy tajemnice książki, poznamy bohaterów, przeniesiemy się w świat fantastyki, a może uda nam się odnaleźć nasz własny Xorax.

Codziennie na stronie będziecie znajdować przygotowane dla Was zadania. Niektóre z nich będzie trzeba wykonać indywidualnie, inne natomiast w porozumieniu z koleżanką lub kolegą. Postarajcie się, aby poszczególne zadania wykonywać w określonym w poleceniu czasie.

Każdy dzień pracy będę oceniać kształtująco, dostaniecie ode mnie dokładne informacje, w jaki sposób poradziliście sobie z zadaniami. Na koniec przygody z lekturą otrzymacie ocenę sumującą, czyli stopień.

Ważna informacja, pewnie zdarzy się, że nie wszystkie zadania wykonacie poprawnie, wtedy według wskazówek, które otrzymacie ode mnie, należy zadanie poprawić. Ocena sumująca wtedy na pewno będzie najwyższa.

Zadania będą się ukazywały dzień przed pracą, w związku z tym w domu będzie można wykonać materiały pomocnicze (rysunki, tabele, ozdoby, itp.)


Zadania na poniedziałek


1. Wykonaj lapbooka.

2. Notatka

Podaj kilka informacji o pisarce Moony Witcher. Zadbaj o ciekawą formę notatki. (mogą być infografiki, tabele, słoneczka, itp. pomysłów Wam na pewno nie zabraknie. Nie akceptuję przepisanych informacji z książki bezmyślnie.)

3. Wypisz najważniejszych bohaterów. Żyją oni w dwóch różnych światach, realistycznym i fantastycznym. Zakwalifikuj ich do odpowiedniego. Podaj również kilka ciekawych informacji na ich temat. Możesz tutaj napisać, co o nich sądzisz, dlaczego ich polubiłeś, a dlaczego nie wzbudziły Twojego zaufania lub sympatii. (możesz wykonać ilustracje).


Moony Witcher

Moony Witcher  - prawdziwe nazwisko Roberta Rizzo.Urodziła się  26 października 1957 roku w Wenecji. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji.

Zanim  zajęła się literaturą była dziennikarką. Od 1985 roku pracowała dla wydawnictwa „L’Espresso”, gdzie pełniła funkcję zastępcy redaktora naczelnego i zajmowała się tematami związanymi z przestępczością. Pisała między innymi o problemach młodzieży, narkotykach.
W 2002 roku zadebiutowała utworem „Dziewczynka z Szóstego Księżyca” rozpoczynającym cykl  powieści, które odniosły we Włoszech znaczny sukces rynkowy (ponad milion sprzedanych egzemplarzy, tłumaczenie na ponad trzydzieści języków).


"Czas się przydaje, ale nie istnieje" - czyli podróż w czasie i przestrzeni


Czas na kolejne zadania

 

1. Dostaniesz ode mnie krzyżówkę, która pomoże zweryfikować wiedzę o świecie przedstawionym w lekturze.

2. Następnie najważniejsze wydarzenia przyporządkuj do odpowiednich miejsc

Ilustracja zaczerpnięta ze strony cyfroteka.pl

 

Zadania wykonujesz przy pomocy książki .

Wydarzenia, które trzeba przyporządkować

do odpowiednich miejsc

 • otrzymanie złotego pióra od ptaka Gugi,
 • list z biletem lotniczym od dziadka Miszy,
 • spotkanie z Etereą,
 • egzaminy,
 • opowieści niani Luby,
 • spotkanie z dziadkiem Miszą,
 • lekcje z profesorem Jose,
 • odczytanie testamentu,
 • pierwsza lekcja alchemii magicznej
 • odnalezienie Księgi Magicznego Wszechświata,
 • poznanie Roxy, Fiore, Cesca,  i Dodo,
 • pierwsze próby alchemiczne,
 • groźby Karkona,
 • zabawy Tintinka, Molka i Pąpusia Mydlinka,
 • kradzież statuy Skrzydlatego Lwa

Zadanko

Poszukaj w różnych źródłach (albumach, czasopismach, encyklopediach, internecie materiałów o Wyspie Wielkanocnej (zdjęć, ciekawostek, artykułów)


Temat: Jak uratować kosmos, czyli po co światu dziecięce marzenia i myśli?


Zadanie 1

Masz przed sobą mały przewodnik po Xoraxie.  Uzupełnij brakującymi znaczeniami, możesz pracować z książką. Nad tym zadaniem pracujesz samodzielnie.

Do następnego zadania możesz przystąpić dopiero po poprawnym uzupełnieniu przewodnika. Sprawdź swoją pracę z koleżanką lub

z kolegą z ławki.

Zadanie 2

Poszukaj w tekście powieści fragmentów,
z których dowiadujemy się, w jaki sposób dzieci mogą uratować  świat
i, jakie zadanie powierzono Ninie.

Pracujcie w dwójkach.

Odpowiedź zapisz w lapbooku pod hasłem: Sposób na uratowanie świata

 

Zadanie 3

W myśl odpowiedzi na poprzednie zadanie pomóż Ninie uratować Xorax. W parach opracujcie Atlas zwierząt Szóstego Księżyca. Wykonajcie ilustracje i zredagujcie notatki.

Zadanko

Wykonaj jedną stronę Księgi Dziecięcych Marzeń. Opisz na niej jedno ze swoich pragnień. Możesz ją ozdobić rysunkiem


Temat: Czy maszyna może zastąpić człowieka?

Android  - postać popularna  w literaturze i filmie science fiction, powstała w latach 20. XX wieku, robot skonstruowany na wzór człowieka.

Androidy przedstawione w lekturze

1. Max

2. Dzieci z sierocińca Karkona.

3. Andora.


Zadanie 1

W lekturze występowały androidy, które wymienione masz powyżej, do każdego podanego androida dopisz kilka informacji, podaj,  np. jego cechy charakterystyczne, możesz korzystać z książki. Zebrane informacje umieść w lapbooku.

 


Zadanie 2

Opracuj listę ulubionych czynności, których nie możesz wykonać bez przyjaciół.


Zadanie 3

Zredaguj przepis na udaną przyjaźń


Zadanie 4

Wykonaj folder lub reklamę robota przydatnego człowiekowi. Nie zapomnij o opisie produktu oraz instrukcji obsługi.

 


Zadanie 5

Zastanów się i zapisz plan Dnia Szóstego Księżyca, w którym koledzy i koleżanki z Twojej klasy postarają się nie korzystać z  żadnych urządzeń elektronicznych. Zanotuj również kilka zdań, którymi przekonasz kolegów do swojego projektu.