Temat: Jak napisać opowiadanie?


Dzisiaj dowiesz się, z czego powinno składać się dobre opowiadanie


Tytuł

1. Wstęp AKAPIT

 - narrator pierwszoosobowy lub trzecioosobowy,

 - czas i miejsce akcji,

 - wprowadzenie czytelnika w akcję.

 

2 Rozwinięcie AKAPIT

 - wydarzenia w kolejności chronologicznej, 

- opis bohaterów, opis miejsca, okoliczności zdarzenia,

- uczucia i przeżycia,

- punkt kulminacyjny (najważniejsze wydarzenie w opowiadaniu),

- dialog.

 

3. Zakończenie AKAPIT

- podsumowanie, opinia, refleksja.

Bądź kreatywny

Czas na opowiadanie z dreszczykiem. Z wątkiem kryminalnym. Napisz opowiadanie inspirowane  balladą Adama Mickiewicza pt. "Lilije". Przenieś akcję do XXI wieku. 

NaCoBeZu

1. Wstęp AKAPIT

Wprowadź czytelnika w akcję. Wprowadź czas, miejsce, bohaterów. Nie zapominaj o elementach opisu. Zadbaj o nastrój. Spróbuj zaciekawić.

Przykład

         Skórcz to mała wioska. Niczym szczególnym nie różni się od innych polskich wiosek. Może tylko tym, że w ciągu dnia nie można było nikogo zobaczyć na ulicy. Podobnie zamarły był ruch samochodowy. Czasami tylko przejeżdżał mały samochód sołtysa. Nigdy w tę okolicę nie zapuszczały się większe samochody, Bo i po co?  Na jej  skraju stał mały drewniany domek. Całkiem ładny. Dach kryty strzechą, piękne zielone okna, zielone drzwi. Komin z czerwonej cegły. Otoczony świetnie zrobionym płotem z drewnianych desek, również zielony. W promieniach zachodzącego słońca sprawiał wrażenie spokojnej przystani  małej rodziny. ..

  

2. Rozwinięcie -AKAPIT

Część właściwa. W tym miejscu opowiedz historię z dreszczykiem. Kryminalną. Pamiętaj o nastroju. Opisie przeżyć. Opisie miejsca, osoby. Może uda Ci się wprowadzić punkt kulminacyjny. 

Nie zapomnij o dialogu. Nie może on jednak zająć większej części opowiadania. Zadbaj o poprawny zapis dialogu, wprowadź odpowiednie znaki interpunkcyjne. Bohaterom możesz nadać imiona. Nie posługuj się nazwami postaci z ballady. TYM RAZEM W CAŁYM OPOWIADANIU ZASTOSUJ NARRATORA TRZECIOOSOBOWEGO. 

3. Podsumowanie, zakończenie. - AKAPIT

Zakończenie historii. Czy u Ciebie również: Nie ma winy bez kary?