Dzień dobry

Dzisiaj wszyscy wyjątkowo będziemy grzeczni, ponieważ będziemy rozmawiać o grzeczności językowej w życiu codziennym i w sieci. Temat nie jest nam obcy, wiele razy o tym rozmawialiśmy, ale im więcej, tym lepiej. 

Głównym celem naszej lekcji będzie zrozumienie, na czym polega grzeczność językowa i stosowanie jej w codziennym życiu realnym i wirtualnym

Temat: Jak należy traktować rozmówcę o etyce słowa

Spójrzcie na schemat komunikacji językowej, przepiszcie go do zeszytu i spróbujcie zrozumieć. można wydrukować. 

Teraz sięgnij po podręcznik. Na stronie 195 masz zapisaną definicję etyki słowa. Przeczytaj ją i w zeszycie zapisz swoimi słowami. Jak ty rozumiesz etykę słowa. 

Językowe zachowania grzecznościowe

Przeczytaj informacje na stronie na stronie 195, obejrzyj filmik i stwórz Zasady etyki językowej oraz podaj przykłady naruszania etyki językowej. Notatkę wykonaj w punktach w postaci równoważników zdań. 

Przeczytaj sobie kolejne teksty w podręczniku, obejrzyj filmik prof. Bralczyka i na podstawie wszystkich informacji stwórz plakat interaktywny, prezentację, książeczkę elektroniczną, itp. na temat grzeczności językowej w rzeczywistości i w sieci. Obecnie kontaktujemy się za pomocą mediów społecznościowych. Rozmawiacie tak ze sobą, z nauczycielami. Może warto przypomnieć, jak należy się zachować w sieci. Jak formułować wypowiedzi, jakich zwrotów używać. 

Język szakala i język żyrafy - to świetny tytuł na Wasze prace.

Na to zadanie macie dwa dni - dzisiaj i w poniedziałek. Prace przesyłacie na mojego maila, ponieważ librus niestety nie przyjmie większych plików.

kasiamikolajczak7@gmail.com

te

Zmiana adresu, specjalnie na Wasze prace. 

Nacobezu

Oprócz treści ( pierwszeństwo dla grzeczności w sieci) będę zwracała uwagę na:

1. Pomysłowość.

2. Oryginalność.

3. Zaangażowanie.

4. Dopracowanie szczegółów. 

Piszcie, jeżeli chcecie porady, jakiego narzędzia użyć

Dziekuję za lekcję

Comments: 3
 • #3

  P.Z. (Tuesday, 12 May 2020 00:35)

  Zrobione

 • #2

  anonim,a17 XD (Monday, 11 May 2020 18:32)

  skończone :)

 • #1

  Kinga (Friday, 08 May 2020 10:44)

  skończone na 50% jeszcze aby plakat