Temat: Nie filozofuj, czyli czym jest filozofia?

Cele lekcji:

 - poznasz fragment powieści Josteina Gaardera pt. "Świat Zofii", 

 - dowiesz się, jakie to pytania filozoficzne, czym charakteryzuje się filozof,

- będziesz wiedział do czego jest potrzebna filozofia, 

- poznaję filozofię Sokratesa i tworzę notatkę na jego temat. 

 

"Jeden z dawnych filozofów greckich, który żył dwa tysiące lat temu, uważał, że filozofia narodziła się z ludzkiego zdziwienia. Człowieka tak zdziwiło własne istnienie, że pytania filozoficzne same mu się nasunęły"

"Filozofia jest bliska dzieciństwu. Filozofowanie to dziwienie się, zachwycanie, zadawanie pytań, intrygowanie, odszukiwanie sensu, który nam ucieka. Przy okazji zdawanie sobie spraw, że nic nie wiemy. Dla mnie filozofia z dzieciństwem jest bardzo mocno związana. Gdy słyszę, że jestem jak dziecko, odczytuję to jako komplement pod moim adresem jako filozofa" Eric Emannuel Schmitt

Sokrates

"Śmierć Sokratesa" Jacques Louis David


Platon

Uczeń Arystotelesa -w utworze "Państwo" zawarł założenie, iż świat jest odzwierciedleniem jaskini, w której jesteśmy zamknięci. Świat idealny istnieje poza nią. Człowiek powinien dążyć do idealizmu, czyli wyrwać się z kajdan. Wprowadził pojęcie duszy, która należy do świata idei. Według niego dusza ożywia i porusza ciałem. Dusza nie może istnieć bez ciała. Po śmierci dusza nie ginie. 

Państwem powinni rządzić obdarzeni prawdziwą mądrością filozofowie. 

Człowiek powinien dążyć do szczęścia. Szczęścia nie dają ziemskie przyjemności materialne tylko dążenie do cnoty.


Diogenes

Temat: Jak osiągnąć szczęście  - wskazówki Seneki

Dowiesz się, kim był Seneka. Poznasz kilka jego aforyzmów. Uzasadnisz swój wybór. Przeczytasz tekst Seneki, z którego dowiesz się, co według niego oznacza mądrość i szczęście oraz,  co to jest złoty środek. 

Kierunki filozoficzne

stoicy - najwyżej cenili mądrość i cnotę, które osiąga się dzięki zachowaniu spokoju wewnętrznego. Dzisiaj stoicyzmem nazywa się postawę życiową, którą charakteryzuje niewzruszony spokój, niezależnie co by się działo.

epikureizm - szczęście wiąże się z przyjemnością rozumianą jako brak cierpienia, trzeba żyć w prostocie, harmonii, spokoju, najlepiej z radością przeżywać każdy dzień bez lęku przed śmiercią i cierpieniem.

cynizm - według cyników, aby osiągnąć szczęście trzeba odrzucić bogactwo i sławę, które  zniewalają człowieka, należy żyć w zgodzie z naturą.

Współcześnie cynika nazywamy człowieka, co nie szanuje powszechnie przyjętych obyczajów, wyśmiewa się i kpi z nich. Nie uznaje żadnych wartości. Lekceważąco odnosi się do uznawanych autorytetów.