Temat: Przygotowujemy się do egzaminu klas 8.

 

Wyobraź sobie, że mędrzec z bajki Piquemala spotkał się ze Scrooge’em, bohaterem "Opowieści  wigilijnej". Napisz opowiadanie
o ich spotkaniu, w którym wyjaśnisz też, czego to spotkanie

nauczyło Scrooge’a. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów.

Michel Piquemal

Drogocenna perła

Opowiada się w Indiach, że żył raz pewien mędrzec. Szedł on wzdłuż piaszczystego wybrzeża oceanu i doszedł wieczorem do niewielkiej wioski rybackiej. Mijał ją ze śpiewem, a gdy zostawił ją już za sobą, jakiś człowiek zaczął za nim biec, wołając:

– Zatrzymaj się, proszę! Daj mi, proszę, drogocenną perłę!

Mędrzec zdjął swoją sakwę i spytał:

– O jakiej to perle mówisz?

– O tej, którą masz w swoim worze. Śniłem tej nocy, że spotkam dziś wielkiego mędrca i że dostanę od niego drogocenną perłę, która uczyni mnie bogatym do końca moich dni.

Mędrzec zatrzymał się. Otworzył swój wór i rzeczywiście wyjął z niego piękną perłę. Była ogromna i jaśniała nadzwyczajnym blaskiem.

– Całkiem niedawno spostrzegłem tę wielką kulkę pośród ziaren piasku. Spodobała mi się, więc włożyłem ją do sakwy. Jest to zapewne ta rzadka perła, o której mówisz. Weź ją sobie, jest twoja.

Rybak był nadzwyczaj szczęśliwy. Pochwycił perłę i odszedł, tańcząc z radości. Mędrzec tymczasem wyciągnął się na piasku, by na nim przespać noc.

Ale rybak w swojej chacie nie spał. Raz po raz przewracał się na posłaniu, drżąc ze strachu, że ktoś mógłby mu ukraść taki skarb. Nie zmrużył oka przez całą noc.

A kiedy nastał ranek, wziął perłę i wyruszył śladem mędrca, aby go dogonić.

– Zwracam ci perłę, bo więcej mi przyniosła niepokoju niż bogactw. Naucz mnie raczej tej mądrości, która pozwoliła ci ofiarować mi perłę z tym prostym wyrzeczeniem. Bo to właśnie jest prawdziwym bogactwem.

Michel Piquemal, Bajki filozoficzne [w:] tegoż, Bajki filozoficzne, tłum. H. Sobieraj, Warszawa 2004.

Wskazówki

1. Najpierw przeczytaj przypowieść, spróbuj ją zrozumieć. Zastanów się,  nie tylko, czego się dowiedziałeś dzięki niej, ale także, czego się nauczyłeś. Co chcesz zapamiętać z utworu, co warto zabrać ze sobą wędrując przez życie.

2. Teraz koniecznie przypomnij sobie treść książki "Opowieść wigilijna". Nie pisz opowiadania bez dobrej znajomości treści. Zastanów się, co pisarz chce przekazać czytelnikom poprzez postać Scrooge'a. 

3. Teraz przeczytaj treść zadania. Temat opowiadania. Wyobraź sobie, że jesteś pisarzem i ....pisz. Napisz opowiadanie dla dzieci, o tym, jakim powinno się być człowiekiem. Pamiętaj w swojej pracy musisz się pochwalić znajomością treści książki. 

4. Trzy części opowiadania, akapity, dialog (prawidłowo zapisany), opis postaci, miejsca, czas i miejsce akcji, przeżycia, uczucia bohatera,narrator (pierwszoosobowy lub trzecioosobowy)  punkt kulminacyjny - zwrot akcji. Czyli wydarzenie, które nagle zmienia akcję, czyli jakieś najważniejsze wydarzenie w Twoim opowiadaniu. Podsumowanie, zakończenie. 

REFLEKSJE

 

Pieniądze nie dają szczęścia. Prawdziwym bogactwem jest dobro duchowe. To, kim jesteśmy, jak się zachowujemy, jak traktujemy innych ludzi. Mądrość oznacza brak przywiązania do rzeczy materialnych. Rzeczy materialne i bogactwo powoduje w nas niepokój, strach, obciąża nasz umysł. Nie myślimy o ludziach, tylko o drogocennych rzeczach, o które się obawiamy. 

 

 

Bogactwo człowieka nie mierzy się rzeczami

"Bogaty nie jest ten, co posiada, lecz ten co daje"

Jan Paweł II

Zadanie do do jutra rana. Spotykamy się w czwartek o 10. 

Comments: 0