Temat: "Mały książę" - pierwsze kroki do poznania (i pokochania) książki

Cele lekcji:

- poznasz informacje o pisarzu,

- sprawdzisz, jak dokładnie przeczytałeś książkę,

- określisz świat przedstawiony utworu.

Antoine de Saint-Exupéry, urodził się  29 czerwca 1900, zmarł 31 lipca 1944, francuski pisarz i lotnik, znany na całym świecie jako autor „Małego księcia”, jednej z najpoczytniejszych książek w historii literatury. Pisarz urodził się w Lyonie, w arystokratycznej rodzinie. Początkowo naukę pobierał u jezuitów, w późniejszym czasie studiował architekturę w Akademii Sztuk Pięknych
w Paryżu. Już we wczesnej młodości przyszły pisarz zafascynowany był samolotami, możliwością unoszenia się ponad ziemią. W latach 1921-1923 Saint-Exupéry służył jako pilot w lotnictwie wojskowym, od 1926 roku pracował jako pilot pocztowy. Lotnicze doświadczenia znalazły swe odbicie w praktycznie całej jego twórczości literackiej – debiutem Saint-Exupery’ego było opowiadanie „Lotnik” z 1926 roku, następnie opublikował „Poczta na południe” (1928), „Nocny lot” (1931) oraz „Pilot wojenny” (1942). Po wybuchu II wojny światowej służył jako pilot wojskowy, po klęsce Francji przedostał się do USA, gdzie przebywał przez ponad 2 lata. W 1943 roku ukazał się „Mały książę”, alegoryczna opowieść o chłopcu z asteroidy B-612, który przybywa na Ziemię i w rozmowach z pewnym lotnikiem opowiada swe przygody i refleksje. Saint-Exupery treść swego dzieła ozdobił własnoręcznymi rysunkami, które świetnie korespondują z poetyckim językiem „Małego księcia”. Po powrocie do Francji pisarz powrócił do latania bojowego i w czasie jednej z misji, 31 lipca 1944 roku, jego samolot został zestrzelony, a autor „Małego księcia” zginął. W 1998 roku jeden z rybaków wyłowił bransoletkę, która należała do pisarza, a dopiero w 2000 roku znaleziono szczątki jego samolotu.

Zadania do wykonania w parach.

Znalezione obrazy dla zapytania Mały ksiażę

1. Określ czas miejsce akcji.

2. Określ czas fabuły i akcji.

3. Udowodnij, że jest to utwór epicki.

4. Kim jest narrator, co się o nim dowiedziałeś,  czytając książkę. Jak opowiada?

5. "Mały książę" łączy w sobie cechy baśni, powiastki filozoficznej i przypowieści. Spróbuj poszukać w utworze cech charakterystycznych dla tych gatunków.

6. Ułóż plan wydarzeń.

 

Zadanko

W zeszycie lekturowym wykonaj rysunek planety Małego Księcia, zaznacz wszystkie występujące tam elementy. Nie zapomnij o Małym Księciu - zadbaj o kolory. Aby praca była prawidłowa, przeczytaj opis planety i zastosuj się do niego.